Zlati petelin stoji na eni nogi

Društvo Taiji-Zlati petelin nosi svoje ime po figuri Zlati petelin stoji na eni nogi. Po kitajsko jin ji duli in se izgovori kot cin ci duli.

logo_zlatipetelin1Taiji klasiki pravijo, da “že iz imena figure lahko razberemo, da jo izvedemo na eni nogi, medtem ko z desnim kolenom udarimo navzgor. Hkrati dvignemo desno roko kot bi petelin v boju razpel svoja krila.”

A figura sama ni tako lahka kot izgleda. V formi sledi figuri Dvojnega lotosa s počepom, kar pomeni, da se moramo dvigniti iz nizkega, čepečega položaja. Chen Xin svetuje, da se trdno zasidramo z levo nogo, nato pa se dvignemo s pomočjo zbrane energije na vrhu glave in skladno usmerjamo silo obeh rok in trupa skozi presredek med nogami. Na ta način bodo vsi štirje udi ostali povezani skozi enoten močan gib navzgor.

Desno koleno dvignemo navzgor in rahlo naprej skladno s silo spodnjega trebuha. Medtem, ko leva roka pristane ob levem kolku, se desna roka dvigne in pripravi, da udari nasprotnika v akupunkturno točko cheng-jinag (ki se nahaja pod spodnjo ustnico). Desno koleno je pripravljeno, da udari navzgor v nasprotnikovo levo ledvico. Ta figura je torej namenjena udarcema v nasprotnikova dva zelo občutljiva mesta. Ne mislimo, da je enostavna. Stojiš na eni nogi, trdno kot gora, medtem, ko z desno dlanjo udariš navzgor, kot bi nebo prelomil na koščke.

V figuri Zlatega petelina igra aktivno vlogo desna polovica telesa, leva ji nudi oporo. Glede na prejšnji čepeči položaj na desni nogi, si ob dvigovanju telesa pomagamo s silo, ki prihaja iz desne noge in jo usmerjamo vse do prstov na rokah. Hkrati se iz dantiena dviguje sila do vrha glave ter zaokroži po hrbtenici navzdol do trtice. Z ubranim gibanjem rok in nog, qi kroži kot ena neprekinjena celota.

Chen Xin podaja tudi simbolični pomen figure. Zlati petelin stoji na eni nogi ponazarja, da je bila nevarnost uspešno premagana. Dvignjeno koleno ponazarja blisk in grom, zavihtena desna roka pa je kot najvišji vrh gora.

Avtor: Dragi Bedina

____________

* Chen Xin (1849-1929): Illustrated Explanations of Chen Family Taijiquan (Beijing: Guanghua Publishing Ltd., 2008); str.625- 633